Hizmet Politikamız

 

İş Hukuku;  Tüm yasal mevzuatlara %100 uyum sağlayarak, müşterilerinin, çalışanlarının ve paydaşlarının haklarını teminat altına almak.

İnovasyon; Verilecek olan hizmetin kalite ve etkinliğinin devamlılığı esas alınarak , yenilikçi bakış açısı ile iş süreçlerimizin, araçlarımızın ve teknolojimizin güncel olmasını sağlamak.

Denetim; Personeli, süreçleri ve tesisleri 7/24 denetlemek, denetim sonuçlarını analiz etmek ve analiz sonuçlarına göre yönetim ile işbirliğine giderek önlemler almak. 

Eğitim; Görev öncesi oryantasyon eğitimi, projeye özel uyarlanmış sürekli eğitim programları ve periyodik teknik eğitimler (uygulamalı) ile çalışanlarının kariyer hedeflerine katkı ve müşteri beklentilerine her zaman cevap verebilecek olmak. 

Raporlama; İş süreçlerimizin tamamında iletişim kanallarını sürekli ve disiplinli olarak açık tutmak, sözlü ve yazılı olarak paylaşımı güncel ve periyodik olarak sağlamak.

Kriz Yönetimi;  Tesis sınırları içerisinde meydana gelebilecek tüm riskleri öngörmek, projeye özel senaryolar oluşturmak, personeli eğitime tabi tutmak ve tüm krizlerde kusursuz yönetim becerisi ile sonuç almak. İhtiyaç anında müşterilerinin ve çalışanlarının tüm beklentilerine  hızlı ve sonuç odaklı cevap verebilecek Operasyonel ve Mali etkinliğini hazır bulundurmak.